За какво се използват и какви видове помпи за гориво има?
Помпите за дизеловото гориво представляват устройства, които транспортират гориво или масла от едно място на друго. Тези помпи са изключително търсени от селскостопанските работници за поддържане в изправност на машини, които иначе не се побират в повечето гаражи за ремонт. Помпите са лесни за употреба и могат да се използват както от домашни, така и от професионални механици. Различните модели помпи работят с различна скорост и, макар и преносими, функционират на принципа на вградените в резервоара на автомобила помпи. При преноса на горивото помпата го завърта така, че да го охлади – т.е. има всички необходими защити срещу възпламеняване.
На пазара се предлагат два вида помпи за гориво – ръчни и електрически. И двата модела са малки, лесни за пренасяне и монтаж. Разликата между двата вида помпи е, че ръчните са по-леки, но имат по-малък обхват на работа, докато електрически създават по-голямо налягане, което позволява използването на по-дълъг маркуч, но за сметка на това са скъпи.
Как работи помпата за дизелово гориво?
Помпата работи чрез задвижване на мотора, който завърта зъбните колела в станцията, създавайки вакуум, а след това – засмукване. Тази сила изтегля горивото или маслото от резервоара през уплътненията и тръбите до желаното място. Усъвършенстваните модели връщат част от горивото обратно в резервоара, за да се създаде постоянен и стабилен поток. Други модели могат да филтрират горивото или маслото, да променят качествата му. Предвид колко много модели помпи се предлагат на пазара, можете да изберете най-добрата в зависимост от това какъв е бюджетът ви, колко често планирате да я използвате и какво количество дизелово гориво или масло ще минават през нея. Ако имате само една кола или мотоциклет, ръчната помпа ви е напълно достатъчна. Ако обаче предлагате услугите си на механик или притежавате тежки машини, със сигурност ще ви е нужна електрическа помпа.
Преносими помпи
Те са най-малката, най-евтината версия на помпите за пренос на дизелово гориво. Подходяща е за малки резервоари или варели. Подходящи са за косачки, електрически помпи за вода и други уреди, които работят с дизел. Маркучът е с дължина 3 метра и почти толкова дълги са кабелите за акумулатора. Никога не използвайте устройството на празен резервоар или варел. Продължителността на живота е около 500 часа. Дебитът е 18 литра на минута.
ПОМПА ЗА МОТОРНО МАСЛО 12V 38 мм MAR-POL
Ръчни помпи
Използват манивела, която изпомпва дизела или маслото. Най-разпространени са моделите за варел, но се срещат и такива за резервоари на моторно превозни средства. Изработени са от стомана, изключително надеждни и икономични. Благодарение на телескопичните си размери, са подходящи за различни видове варели. Максималният дебит е 330 мл. на завъртане или за варели с обем до 205 литра. Някои модели стигат и до 580 мл. на завъртане и дори до 1680 мл., ако се спрете на ръчна полуроторна помпа.
Електрически помпи
Моделът на Mar-Pol е отличен пример за електрическа помпа за дизелово гориво и масло. Корпусът е чугунен, изключително устойчив на времето и корозията. Освен разнообразните накрайници, дисплеят ви позволява да следите както количеството на горивото в резервоара, така и колко точно е преминало през брояча. В комплекта са включени два вида тръби, стабилизатори и пистолет със стопер. Капацитетът на работа е 40 литра за минута при скорост 2800 оборота. Производителят ви предупреждава да не опитвате да използвате дизелови заместители, бензин, алкохол или каквито и да са запалими течности, тъй като съществува реален риск от възпламеняване. Както е добре известно, дизеловото гориво има нужда от огромен натиск в горивната камера, преди да се възпламени. Маслата са също тежки и напълно подходящи за пренос чрез помпа.
Електрическа помпа за дизелово гориво и масло Mar-Pol
12v помпи
Тези модели са проектирани специално за места, където няма мрежово електрическо захранване, но все пак се налага да извършите прехвърлянето. За тази цел в комплекта е добавен специален кабел, който свързва помпата към акумулатора на превозното средство. 12-волтовите дизелови помпи са подходящи за мобилно, дистанционно и външно зареждане с гориво в отдалечени от цивилизацията райони, най-вече при селскостопанска техника насред нивата или овощната градина. При този модел помпи стандартната скорост на пренос е 50 литра в минута, като съществуват модели, които стигат и до 80 литра в минута. Дължината на кабела за електричеството съща варира – може да е 2 или 4 метра, като първият е смукателен, а вторият служи за подаване. Портовете са обикновени и с резба. Друга особеност при 12-волтовите помпи е, че работният им цикъл е с продължителност половин час. Имат термична защита от претоварване на двигателя и загряване на дизела или маслото. Същите модели можете да откриете и като 12v версии.
ПОМПА ЗА МОТОРНО МАСЛО 12V 38 мм MAR-POL
Интелигентни помпи
Определени видове помпи могат да бъдат свързани чрез приложение за телефон, което предоставя възможност да записвате данните за количеството дизел или масло, което е прехвърлено. Интелигентите помпи предоставят възможност на потребителите предварително да задават броя литри за прехвърляне и скоростта на потока. Когато помпата достигне лимита си, тя ще спре автоматично. Тази защита е особено полезна, ако нямате възможност да следите непрекъснато потока, а и за да предпази устройството от работа на сухо. Помпата може да задави собствения си двигател, за да не прегрее. В допълнение помпите имат IP сертификат, който гарантира контролирането на течове и навлизането на нежелано замърсяване в системата и маркучите.
Многофункционални помпи
Те са универсални и могат да се използват както за извличане на гориво и масло, така и са отстраняване на вода от резервоара. Помпата притежава вграден контейнер с вместимост до шест литра. Засмукването е изключително бавно, но сигурно и безопасно – едва 2,4 литра на минута. Екстракцията може да бъде както ръчна, така и въздушна.
Приложение на помпите за гориво
Освен дизелово гориво, помпите са способни да засмукват и прехвърлят масла с различен вискозитет. Не всеки модел е универсален, затова трябва предварително да сметнете силата на засмукването, спрямо дължината на кабела и гъстотата на течността. Помпите се използват още за суров нефт, петрол, смазочно масло, грес и подобни. Помпите за гориво са идеални за приложение в ситуации, когато липсва естествено налягане. При класическите помпи резервоарът е стоял над помпата. Във всички останали случаи е необходима задвижваща сила, електрическа или механична, която да завърти мотора.
Самата помпа изисква минимална поддръжка и има дълъг експлоатационен живот. Работи при големи температурни разлики – от -20С до +55С. Почиствайте частите след всяка употреба и ги съхранявайте на сухо и прохладно място.