Какви видове хидравлична преса има и за какво се използват
Кратка история на хидравличната преса
Хидравличната преса е патентована през 1795 г. от английския изобретател Джоузеф Брама. Други негови известни изобретения са перописеца, сейфа и първата тоалетна с казанче. Общо взето, всички тези патенти се използват и днес, макар многократно премодифицирани.
За да създаде хидравличната преса, Брама е изучавал основно закона на Паскал, който гласи, че когато налягането в затворено пространство се промени, то указва натиск. Ако налягането се приложи върху течност, тя не може да бъде компресирана, като за сметка на това ще предаде налягането върху свободното пространство. Именно течността е тази, която прави хидравличния лост различен от механичния.
Първите хидравлични машини представляват два цилиндъра, работещи с бутало и смазочна течност (синтетична, водна или петролна). Единият цилиндър е по-голям и се нарича Ram, докато другия е по-малък и е наречен Plunger. Прилагането на дори малко количество масло кара цилиндърът да избута буталото. Ако поставите предмет между основата и буталото, двете са способни да го смажат.
Устройство на хидравличната преса
Пресата е изградена от основна рамка и системи за управление и захранване. Буталото, което основно върши работата, е цилиндрично. Ширината му и височината на разположението варират, в зависимост от това колко тона натиск може да окаже. Хидравличното бутало се контролира ръчно, пневматично или електрически. Ръчното управление се препоръчва при по-фина работа, която изисква отношение към детайлите. Пневматичните и електрическите бутала гарантират по-силен и фиксиран натиск.
За какво се използва хидравличната преса?
Хидравличните преси се използват в широк спектър от индустрии за сглобяване, пресоване, огъване, изправяне, щамповане, промяна на формата и подобни. Пресите се използват главно за две неща – притискане или раздалечаване. По-малките модели дори помагат при сглобяване.
Хидравличните системи са способни да стигнат налягане до 70,000Kpa, в сравнение с пневматичните системи, които стигат само 700Kpa. Хидравличните преси намират множество приложения в различни работилници, гаражи и дори ковачници. Пресите могат да създават сложни форми, като в същото време пестят ресурси. Освен това заемат по-малко пространство, в сравнение с механичните преси.
- Производство на керамика – през последните десетилетия са открити нови и ефективни методи за създаване на керамика. Хидравличните преси работят при стайна температура, заменяйки горещите пещи за производство на керамични тухли, плочки и пр.
- Компресиране на прах – пресата компресира прахообразен материал в различни форми, без да е нужно употребата на допълнителен свързващ материал, като лепило.
- Тестване на бетон – когато производителите на бетон създават нова формула, те тестват продукта си си помощта на хидравлична преса за якостта и дълготрайността му.
- Компресиране на метал – прилага се най-често върху стари коли, които се смачкват, за да се пренесат по-лесно.
Предимства на хидравличната преса
Хидравличните преси предлагат няколко предимства, най-важното от които е, че натискът е еднакъв във всяка контактна зона. Машините имат вградена защита срещу прегряване, като пресата не може да оказва натиск, надвишаващ собственото ѝ тегло. Двойните цилиндри са способни както да пресоват, така и да повдигат. Благодарение на опростената си конструкция, хидравличните преси рядко се провеждат и, дори да се появи неизправност, тя е незначителна.
Хидравличните преси още са безшумни (когато няма въздух в течността) и могат да работят при много високо налягане. Генерираната топлина се разсейва в пространството, благодарение на хидравличната течност и нейните свойства. Самата течност не бива да се нагрява над 50 градуса, така че е препоръчително да работите в закрити и проветриви помещения.
Видове хидравлични преси
- Н-образна рамка – тази рамка е изработена от стомана. Ще откриете модели с различни размери и приложение. Използват се в комбинация с ръчни помпи при работа с малки по обем детайли; с въздушни помпи, когато е намесен въздух под налягане или с електрически помпи за непрекъснат поток от работа.
- Ролкова рамка – формата е същата като при Н-пресите, като разликата е, че в основата си имат маса или по-широка рамка. Това позволява спокойна работа с по-големи и сложни детайли.
- Настолни – това са малки преси, които се монтират върху маса, плот или работна станция. Големината на детайлите, с които работят тези преси, зависи не от машината, а от свободното пространство, което предоставя масата или плота.
Хидравлична преса 75 тона Forsage
Модели хидравлични преси
Всички представени по-долу модели са ръчни и се използват главно при формоване на метали, сглобяване, разделяне и други. Рамките са тежки и стоманени, гарантирайки по-голяма здравина. За да започнете да работите, завийте главния винт в горната част и започнете да изпомпвате хидравлично масло чрез лоста. Продължете да помпате, докато стигнете желаното натоварване. След това завъртете освобождаващите вентил и освободете налягането. Процедурата е една и съща, независимо от обекта върху пресата.
Хидравлична преса за избиване на лагери 20 тона с бутилков крик 300 – 950 мм Mar-Pol
Един от най-популярните моделите е Хидравлична преса за избиване на лагери на Mar-Pol. Нейният работен обхват е от 20 до 850 мм с ход на буталото 160 мм и натоварване до 20 тона. Самото бутало се придържа от две пружини за максимална ефективност и точност. Със същата сила на натиск работи и Хидравличната преса на RockForce и тази на StahlMayer. Работното разстояние на първия модел стига до 1100 мм и разполага с хидравлична помпа с манометър, докато вторият има както работна ширина, така и работна височина за по-разнообразна работа. Подобни характеристики има пресата на Forsage, която освен всичко друго се задвижва с педал.
Хидравлична преса 20 тона RockForce
За 30 тона търсете хидравличните преси на Forsage или на RockForce, като и двата имат бърз и прецизен ход и включен манометър за измерване на налягането. По-голяма от тях е единствено хидравличната преса на Forsage за 75 тона с работна маса 270 на 800 мм. В другата крайност имаме хидравлична преса с крик за 6 тона от MAR-POL. Конструкцията е стоманена и е оборудвана с напречен работен рафт. Контролирането е четиристепенно. Последният модел е 12 тона, също на Forsage. Размерите ѝ позволяват лесно да ѝ намерите място в гаража или работилницата. В противен случай можете лесно да я разглобите и приберете до следващото използване.