Избор на IP камера - преглед на най-важните характеристики при избор
Процесът на избор на подходяща IP камера за видеонаблюдение за вашия дом или бизнес може да бъде трудна задача, особено с огромния набор от модели предлагани на пазара, които се различават по размер, дизайн, резолюция и специфична функционалност. За да ви помогнем да се ориентирате в този процес, ще ви кажем най-важните характеристики, които трябва да имате предвид, когато обмисляте избора на подходяща IP камера за видеонаблюдение.
Какво е IP камера?
IP камерите не изискват инсталирането на множество кабели, допълнително оборудване и сложен специализиран софтуер. Те се свързват към локална мрежа и излъчват картина към всяко устройство, което също е свързано към интернет, било то компютър или смартфон. В същото време можете да гледате видеозаписа и да имате достъп до архива независимо къде се намирате. В сравнение с аналоговите камери ще трябва да се направят компромиси по отношение на качеството на изображението и скоростта на трансфер на данни: сигналът от IP камерата се предава по интернет протокол (IP - Internet Protocol), вече обработен и компресиран с всички произтичащи от това последствия. Следователно IP камерата е подходяща преди всичко за тези, които се нуждаят от проста и сравнително евтина система за видеонаблюдение.
Най-важните характеристики при избор на IP камера
Нека разберем на какви параметри да обърнете внимание, когато избирате IP камера:
- Място на монтаж - IP камерите според мястото на монтаж са разделени на външни и вътрешни. Вътрешният модел може да се монтира в апартамент, офис или друго място с контролирана температура и влажност. Външните камери могат да работят при ниски температури, няма риск от повреди заради дъжд, вятър и прах. Те трябва да имат защита от вода и други метеорологични условия най-малко съгласно стандарта IP64 и също така устойчивост на замръзване. Има смисъл да се обърне внимание и на характеристиките на монтажа - ако е важно за вас да инсталирате камерата на определено място (на стена, таван, стълб и т.н.). Камерите за вътрешен монтаж обикновено са по-компактни, по-малко забележими и по-лесни за вписване в интериора.
- Забележима или миниатюрна - Това е по-скоро психологически момент. При изборът на миниатюрна IP камера, това ще ви позволи да видите какво се случва незабелязано от страна на околните. Ще разберете как се държат хората, когато си мислят, че никой не ги вижда. Но ако искате хората да знаят, че са наблюдавани, можете да си купите всеки модел, без да мислите за размера му.
- Вид на връзката - Ако давате приоритет на безпроблемната инсталация сами, тогава изберете безжични Wi-Fi камери. Но не забравяйте, че сигналът трябва да е стабилен, в противен случай рискувате да загубите фрагменти от видеопотока, ако приемането е лошо. Може да се наложи да използвате усилвател на сигнала или мрежова система, ако камерите са планирани да бъдат разположени в ъглови зони на даден обект.
- Тип мощност - Тук всичко е доста очевидно: ако не е възможно да поставите камерата до контакт, защитен от атмосферни влияния, трябва да вземете модел на батерия. Колкото повече батерията е в състояние да работи с едно зареждане, толкова по-добре. Освен това камера с батерия ще бъде подходяща, ако често изключвате светлината. В този случай можете да изберете модел, който работи от мрежата, но превключва на батерия, когато няма захранване.
- Осветеност и чувствителност към светлината - Това е един от най-важните фактори при избор на IP камера. Ако искате камерата да работи денонощно, включително при слаба светлина, обърнете внимание на функцията ден/нощ и IR осветление. Превключването между дневни и нощни режими става автоматично (при достигане на определен праг на осветеност), така че винаги ще виждате висококачествена картина (цветна през деня, черно-бяла през нощта). Камерите предлагат и ръчни контроли за режимите на снимане. Ако има контрастно осветление в рамката с редуване на светлина и сянка (например, ако камерата е монтирана пред прозорец или на улицата), се препоръчва да се обърне внимание на наличието на WDR (широк динамичен диапазон).
- Избор на вид обектив - Един от най-важните параметри при избора на IP камера е ъгловото поле на обектива, от което се определя броят на камерите и местата им за монтаж. Това е зоната, видима за обектива. Ъглите на видимост - хоризонтални, вертикални, диагонални - са пряко свързани с фокусното разстояние. Колкото по-късо е фокусното разстояние, толкова по-голямо е покритието и по-късият обхват. За денонощно видеонаблюдение с IR осветление като допълнителен източник на светлина ще ви е необходима IP камера, оборудвана с IR-коригиран обектив. Видимата светлина се фокусира в една точка, а инфрачервените лъчи се фокусират в друга. Ако фокусът не е изместен, картината ще бъде размазана и разфокусирана. IR корекцията в обектива е просто изместване на фокуса.
- Качество на изображението - Както знаете, колкото по-висока е разделителната способност на камерата, толкова по-добро е качеството на изображението. Въпреки това, ако искате да гледате видеоклипове само от вашия смартфон или таблет, тогава 720p резолюция ще бъде достатъчна. 1080p ще ви даде възможност да гледате случващото се във Full HD, но видеото с това качество изисква много повече мрежова честотна лента. Имайте предвид, че колкото по-висока е разделителната способност, толкова повече място в паметта или в облака заема видеото и толкова по-висока трябва да бъде скоростта на трансфер на данни.
- Ъгъл на гледане - IP камерите могат да бъдат стандартни и ротационни. В къща или в малка площ можете да инсталирате стандартни камери с ъгъл на гледане от 55 ° до 100 °. Ако са правилно поставени, тогава ще се вижда почти цялата стая или голям радиус на обекта. Ъгълът на гледане се определя от размера на матрицата и фокусното разстояние (FR) на обектива: колкото по-голям е, толкова по-малък е изгледът. От своя страна, колкото по-широк е зрителният ъгъл, толкова повече обекти попадат в зрителното поле на камерата.
- Сензор за движение и аларма - Камерата със сензор за движение може автоматично да идентифицира движещи се обекти и това е доста полезна опция. Те обикновено също ви позволяват да настроите запис само при засичане на движение - това помага да се спести памет и батерия на устройството. Някои модели са оборудвани с PIR сензор, който автоматично разпознава обекти, излъчващи топлина. Също така на пазара можете да намерите устройства с аларма (звук и / или прожектор) и да я настроите да стартира, когато се появят подозрителни обекти - това ще помогне да изплашите недоброжелателите.